Kongres
Rzecznicy
Zdrowia
2025
Warszawa
8-9 kwietnia 2025
O KONGRESIE
Bądź z nami Rzecznikiem Zdrowia!
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2025 to unikalna platforma dialogu i wymiany doświadczeń w systemie ochrony zdrowia. Chcemy budować atmosferę do konstruktywnych rozmów o zdrowiu publicznym, jakości w ochronie zdrowia oraz propozycjach zmian w obszarze organizacji ochrony zdrowia.
systemu ochrony
zdrowia
Dwa dni
pogłębionych
dyskusji
Specjalistyczne
warsztaty
tematyczne
Spotkania
w grupach
eksperckich
O czym chcemy rozmawiać?
o zdrowiu Kobiet
o finansowaniu ochrony zdrowia
o psychiatrii
o opiece długoterminowej i domowej
o chorobach rzadkich
o bezpieczeństwie lekowym Polski
o robotyzacji
o onkologii
o kardiologii
o zdrowiu publicznym i profilaktyce
o kadrach i wynagrodzeniach
o hematologii
Miejsce wydarzenia
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2025 odbędzie się w Warszawie wyłącznie w formie stacjonarnej. Szczegóły dotyczące miejsca wydarzenia podamy wkrótce.
DO KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2025 POZOSTAŁO
Miejsce wydarzenia
Centralny Dom Technologii ul. Krucza 50 (budynek Cedet, 1 piętro), 00-025 Warszawa
źródło zdjęć: Centralny Dom Technologii
PROGRAM KONGRESU
WTOREK 9.04.2024
ŚCIEŻKA PANELOWA (sala główna)
Prosimy o zgłaszanie się do recepcji po odbiór identyfikatorów.
Uroczyste otwarcie Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2024
Głos zabierze GOŚCINI HONOROWA tegorocznej edycji KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2024.
PROWADZENIE: Maja Marklowska-Tomar
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Izabela Leszczyna, Wioletta Januszczyk, dr Joanna Kufel-Grabowska, Magdalena Kardynał
W trakcie dyskusji otwierającej Kongres Rzecznicy Zdrowia 2024 będziemy rozmawiać o potrzebach kobiet, o wyzwaniach związanych z wdrażaniem zapowiedzianych przez resort zdrowia rozwiązań (zabezpieczaniu płodności onkopacjentek, rozszerzeniu pakietu bezpłatnych badań prenatalnych, antykoncepcji awaryjnej, edukacji seksualnej, a także przywróceniu finansowania procedury in vitro ze środków publicznych). Chcemy również spojrzeć w niedaleką przyszłość i podkreślić znaczenie profilaktyki.
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Wojciech Wiśniewski
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: dr Łukasz Kozłowski, Waldemar Malinowski, Łukasz Jankowski
Finansowanie ochrony zdrowia było jednym z wiodących tematów debaty publicznej dotyczącej ochrony zdrowia w ostatnich latach. Konsensus wszystkich interesariuszy jednoznacznie wskazywał, że konieczne jest przedstawienie ścieżki wzrostu nakładów w tempie szybszym niż wynika to ze wzrostu gospodarczego. Wprowadzenie regulacji w tym zakresie (ustawa „6 proc. PKB na zdrowie”, dwukrotnie nowelizowana), wprowadzenie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz zapowiedź zmian w zakresie systemu podatkowego wyznaczają ramy dyskusji. Pojawiają się głosy, że obserwowany wzrost jest niedostateczny dla wzrostu dostępności świadczeń w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, którą definiuje się jako kluczowe wyzwanie.
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Marta Markiewicz
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Marek Hok, dr Piotr Winciunas, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dr Sławomir Dudek, prof. Maciej Niewada
Polityka społeczna i polityka zdrowotna to nierozerwalne byty. Pierwsza z nich może czerpać z osiągnięć drugiej, druga natomiast – prowadzona w racjonalny sposób – może przyczynić się do wspierania polityki zdrowotnej. Z jednej strony absencja chorobowa i wycofywanie się z rynku pracy ze względu na stan zdrowia to dla ZUS duże koszty. Z drugiej strony im więcej pracujących, tym większe wpływy do NFZ z tytułu składki zdrowotnej. Jak – w obliczu wyzwań kadrowych w gospodarce i starzejącego się społeczeństwa – należałoby prowadzić politykę zdrowotną? Co system ochrony zdrowia może wnieść do polityki społecznej? Gdzie alokować środki, by móc ograniczać koszt w obszarze wydatków społecznych (np. w postaci świadczeń rentowych)?
Zapraszamy na przerwę obiadową.
PROWADZENIE: Urszula Szybowicz
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Marta Golbik, Maciej Karaszewski, prof. Janusz Heitzman, Norbert Bolek
Tylko w tym roku na inwestycje w modernizację placówek medycznych zajmujących się opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży zaplanowano rekordową kwotę 3 mld złotych. Zdrowie psychiczne jest jednym z wiodących postulatów rządzących i deklarują oni pełną determinację we wdrażaniu reformy, która ma pozwolić na właściwe kontraktowanie świadczeń w całej Polsce. Jak powinna wyglądać organizacja opieki psychiatrycznej? Jakich zmian należałoby dokonać i jakie kroki poczynić, by można było powiedzieć o równym dostępie do opieki psychiatrycznej? W jaki sposób zachęcać młode kadry medyczne do podejmowania pracy w tej dziedzinie?
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Marta Markiewicz
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Iwona Kozłowska, Irena Rej, Bartłomiej Chmielowiec, prof. Tomasz Targowski, prof. Agnieszka Podczaska-Neumann, Marzena Okła-Drewnowicz
Bilans demograficzny Polski nie należy do korzystnych. Według danych GUS liczba gospodarstw, w skład których wchodziły osoby starsze (w tym osoby po 65. roku życia) w 2021 roku wyniosła ponad 5,1 mln. Stanowi to ponad 41 proc. ogółu. Jednocześnie seniorzy to grupa, o którą powinniśmy zadbać w sposób szczególny – tak by mogli oni możliwie najdłużej wypełniać swoje społeczne role, a osoby sprawujące nad nimi opiekę mogły nadal być aktywne na rynku pracy. Jak obecnie postrzegamy największe wyzwania polityki senioralnej? Czy pacjent geriatryczny w systemie ochrony zdrowia może liczyć na kompleksową opiekę? W jakich obszarach państwo powinno szczególnie zagwarantować wsparcie „srebrnemu” pokoleniu (bon senioralny, dopasowana profilaktyka, wsparcie prawne)?
Zapraszamy już jutro na drugi dzień KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2024
ŚCIEŻKA DEBAT I SZKOLEŃ (sala szkoleniowa)
PROWADZENIE: Igor Grzesiak
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: prof. Urszula Demkow, prof. Alicja Chybicka, Stanisław Maćkowiak, Dorota Korycińska, prof. Karina Jahnz-Różyk, Dawid Witkowski, dr Maria Libura
Przyjęcie Planu dla Chorób Rzadkich było wspólnym oczekiwaniem wielu środowisk. Ocena wdrożenia tego dokumentu jest niejednoznaczna. Wskazuje się w debacie publicznej, że wiele zaplanowanych zadań nie zostało zrealizowanych. Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiadają rozpoczęcie prac nad nową wersją uchwały Rady Ministrów, która określałaby kierunkową politykę państwa w tej dziedzinie.
Jednocześnie toczy się dyskusja nad systemem orzeczeń o niepełnosprawności. Wiele uwagi poświęca się kwestii pacjentów, których stan zdrowia nie ulegnie poprawie, a mimo to otrzymują orzeczenia jedynie na czas określony. Wcześniej toczące się prace w tej dziedzinie nie zostały skonkludowane. Wydaje się zasadne określenie oczekiwań środowiska pacjentów oraz ekspertów w celu wyznaczenia ram dyskusji dla rozwiązań, które będą proponowane.
W trakcie dyskusji uczestnicy warsztatu przedstawią ocenę stanu prac nad wdrażaniem Planu dla Chorób Rzadkich oraz obszarów, które powinny zostać objęte planowaną uchwałą Rady Ministrów w tej sprawie. Ponadto poruszone będą kwestie związane z systemem orzeczeń o niepełnosprawności.
Zapraszamy na przerwę obiadową.
PROWADZENIE: Patryk Słowik, Luiza Jakubiak
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Maciej Miłkowski, Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, Tadeusz Chrzan, Marek Tomków, Joanna Drewla, Anna Kupiecka
W dobie nowych wyzwań geopolitycznych, a także po doświadczeniach z czasów pandemii, bezpieczeństwo lekowe Polski i Europy powinno być kluczowym obszarem zainteresowania wszystkich interesariuszy. Po latach dyskusji znaczenie sektora farmaceutycznego zostało dostrzeżone nie tylko na poziomie kraju, ale również szerzej – w wymiarze ogólnoeuropejskim. Od 1 kwietnia 2024 r. w Polsce zaczęła obowiązywać tzw. lista leków wytwarzanych w Polsce, których zakup odbywa się na preferencyjnych dla pacjentów warunkach. Na poziomie europejskim trwa natomiast dyskusja nad kompleksowym pakietem przepisów regulujących sektor farmaceutyczny na terenie UE.
W rozmowach o kierunku zmian decydenci powinni również uwzględniać głosy ze strony interesariuszy. Społeczeństwo oczekuje szerokiego i równego dostępu do leków, z drugiej strony branża farmaceutyczna czeka na gwarancje pozwalające im na stabilne planowanie produkcji i rozwoju kolejnych produktów. Na to wszystko nakładają się kwestie związane z dystrybucją farmaceutyczną.
W jakim kierunku powinna zmierzać polska i europejska polityka lekowa?
Zapraszamy już jutro na drugi dzień KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2024
ŚRODA 10.04.2024
ŚCIEŻKA PANELOWA (sala główna)
Zapraszamy uczestników stacjonarnych na rozpoczęcie drugiego dnia KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2024
PROWADZENIE: Krzysztof Jakubiak
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Wojciech Konieczny, prof. Brygida Kwiatkowska, Dagmara Samselska, Martin Smatana
Chcąc zagwarantować pacjentom szeroką dostępność do świadczeń zdrowotnych, musimy poddać analizie wyzwania związane z organizacją opieki. O możliwościach wzmocnienia systemu ochron zdrowia rozmawiać będziemy, wychodząc od rekomendacji zawartych w raporcie Globsec, gdzie polski system ochrony zdrowia znalazł się na szóstym od końca miejscu pod względem przygotowania na wyzwania jutra. Eksperckie analizy wskazują, że Polska znajduje się w kluczowym momencie, w którym konieczne będzie zintensyfikowanie pracy nad wyzwaniami związanymi m.in. z opracowaniem długoterminowej strategii zmiany w obszarze organizacji opieki ukierunkowanej na szybką diagnostykę i leczenie chorób na możliwie wczesnym etapie rozwoju, ale również na przebudowę piramidy świadczeń zdrowotnych. Eksperci wskazują na potrzebę położenia większego nacisku na profilaktykę, a także na dalsze przesuwanie świadczeń zdrowotnych z poziomów wyższych (szpitalnego/ambulatoryjnego) na poziom niższy (AOS/POZ).
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Marta Markiewicz
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Wojciech Konieczny, Wioleta Tomczak, Artur Białkowski, dr Bernard Waśko, Joanna Frątczak-Kazana, prof. Brygida Kwiatkowska
Profilaktyka i zdrowie publiczne dotychczas traktowane były w wielu obszarach po macoszemu. Jednak bez właściwie prowadzonej edukacji i profilaktyki nie będzie zdrowego społeczeństwa. Inwestycja w profilaktykę pozwoli nam na ograniczenie wydatków w innych obszarach systemu ochrony zdrowia. Dlatego też w trakcie Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2024 chcemy rozmawiać o działaniach, które możemy podjąć tu i teraz. Jak zachęcać Polaków do korzystania z dostępnych programów badań profilaktycznych? Jak sprawić, by czuli się współodpowiedzialni za swoje zdrowie? Co możemy zrobić, by szerzyć właściwe postawy prozdrowotne (dieta, aktywność ruchowa etc.)?
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Ewa Kurzyńska
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: prof. Adam Witkowski, dr Agnieszka Gorgoń-Komor, prof. Janina Stępińska, Agnieszka Wołczenko
Choroby sercowo-naczyniowe to nadal główny zabójca Polaków – około połowa wszystkich zgonów wśród Polaków jest spowodowana chorobami układu krążenia. Dodatkowo polska populacja pozostaje w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Jakie kroki należałoby podjąć, by sytuacja ta uległa zmianie? Jak zachęcić Polaków do profilaktyki? W jaki sposób zorganizować ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną pacjentów kardiologicznych? Co dalej z Krajową Siecią Kardiologiczną? Kiedy i w jakim kształcie uruchomiony zostanie Narodowy Program Chorób Układu Krążenia?
Zapraszamy na przerwę obiadową.
PROWADZENIE: Maja Marklowska-Tomar
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: prof. Krzysztof Składowski, prof. Beata Jagielska, Marek Hok, dr Paweł Potocki, prof. Radosław Mądry, Dorota Korycińska
Epidemia COVID-19 doprowadziła do znacznego długu zdrowotnego, przejawiającego się m.in. zwiększeniem liczby rozpoznań chorób onkologicznych. Prognozy polskich naukowców wskazują, że liczba przypadków raka piersi lub raka prostaty w latach 2019-2023 zwiększyła się o ponad 20 procent. Jest to bezprecedensowe zwiększenie obciążenia systemu opieki onkologicznej oraz ograniczonej liczby pracowników, którzy są odpowiedzialni za diagnostykę i leczenie onkologiczne. Tymczasem problemem pozostaje ograniczona liczba obejmowanych rezydentur w dziedzinach onkologicznych oraz niewielkie wykorzystanie rozwiązań cyfrowych, które mogłyby zoptymalizować opiekę nad chorymi.
Jednocześnie w wielu obszarach wciąż skuteczność opieki nad pacjentami zmagającymi się z nowotworami złośliwymi jest niższa niż w innych państwach rozwiniętych. Rośnie śmiertelność z powodu nowotworów ginekologicznych. Zasadne wydaje się rozważenie zmian organizacyjnych oraz zapewnienie odpowiedniego dostępu do skutecznych i bezpiecznych technologii medycznych oraz rozwiązań profilaktycznych.
Zapraszamy na przerwę kawową.
PROWADZENIE: Wojciech Wiśniewski
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Krystyna Ptok, Maria Ochman, dr Tomasz Dybek, Rudolf Borusiewicz, Elżbieta Gelert
Wynagrodzenia w ochronie zdrowia są jednym z głównych tematów debaty publicznej w tej dziedzinie. Od niemal dwóch lat obowiązuje znowelizowana ustawa o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Doprowadziła ona do wzrostu płac dla wielu grup, jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące kształtu oraz przedmiotu ustawy. Po pierwsze, pojawiają się zbiorowe spory prawne dotyczące stosowania ustawy. Po drugie, w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji tej regulacji. Po trzecie, ustawa nie obejmuje wielu pracowników systemu ochrony zdrowia, którzy pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Chociaż finansowe skutki wprowadzenia ustawy są wysokie, pojawiają się głosy z wielu stron sygnalizujące konieczność intensyfikacji dyskusji w sprawie docelowego uregulowania kwestii związanych z wynagrodzeniami.
W trakcie dyskusji uczestnicy panelu przedstawią swoją ocenę aktualnie obowiązujących uwarunkowań dotyczących wynagrodzeń w ochronie zdrowia oraz ich znaczenia dla zapewnienia stabilności kadrowej systemu.
Zapraszamy na kolejną edycję KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2025
ŚCIEŻKA DEBAT I SZKOLEŃ (sala szkoleniowa)
PROWADZENIE: Maja Marklowska-Tomar
W DYSKUSJI UCZESTNICZĄ: Mateusz Oczkowski, prof. Sebastian Giebel, prof. Krzysztof Giannopoulos, dr Karolina Bukowska-Strakova, Tomasz Zieliński, Katarzyna Lisowska, Anna Kupiecka, Łukasz Rokicki
System opieki nad pacjentami z chorobami hematologicznymi jest coraz bardziej obciążony. Trendy demograficzne, skutkujące coraz większą liczbą pacjentów w podeszłym wieku oraz poprawa skuteczności leczenia związana z dłuższym życiem wielu chorych, zwiększyły liczbę rozpoznań w tej dziedzinie. Wraz ze wzrostem liczby chorych nie doszło jednak
do deinstytucjonalizacji części opieki. Znakomita większość procedur jest niezmiennie realizowana w warunkach szpitalnych, uniemożliwiając przeniesienie świadczenia opieki zdrowotnej do ambulatorium. Jak wskazują doświadczenia międzynarodowe, przeniesienie ciężaru opieki na niższe poziomy referencyjne systemu ochrony zdrowia pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie zasobów infrastrukturalnych, potencjału ludzkiego oraz optymalizację kosztów. Dodatkowo, poważnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia jest nierównomierna dostępność kadr medycznych oraz wyzwania infrastrukturalne.
W ostatnich latach doszło do znaczącego zwiększenia dostępności skutecznej farmakoterapii dla pacjentów z nowotworami krwi. Pomimo postępu, eksperci wskazują, że system refundacyjny ma trudności w zapewnieniu synchronizacji schematów leczenia refundowanego z wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych. Wydaje się zasadnym rozpoczęcie debaty nad rozwiązaniami służącymi zwiększeniu elastyczności systemu oraz możliwości personalizacji leczenia zgodnie z dostępnymi dowodami naukowymi.
PROWADZENIE: Weronika Michalczyk, Rafał Wasilczyk
Jak w skuteczny sposób prowadzić działania w social mediach? Jak modyfikować obecne aktywności? Co zmienić? Które platformy wybrać? Jaka treść jest najskuteczniejsza? Jakie zmiany zaszły na platformach i co będzie w trendzie?
Podczas szkolenia omówimy zasady zarządzania contentem i tworzenia treści. Porozmawiamy o mitach komunikacji w social mediach i rozwiejemy wątpliwości. Chcemy również stworzyć platformę wymiany doświadczeń, zatem jeżeli prowadzisz działania w social mediach, tworzysz content i nim zarządzasz – nie może Cię zabraknąć. Zapraszamy!
Zapraszamy na przerwę obiadową.
DEBATA OKSFORDZKA
PROWADZENIE: Marta Markiewicz, Krzysztof Jakubiak
W DEBACIE UCZESTNICZĄ: dr Monika Pintal-Ślimak, dr Artur Drobniak, Ligia Kornowska, prof. Maciej Banach, Dariusz Dziełak, Jacek Krajewski, Sebastian Goncerz, Mariola Łodzińska
Braki kadrowe to jedno z większych wyzwań systemu ochrony zdrowia na całym świecie. Dlatego nowoczesna medycyna coraz chętniej sięga po rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz inne zaawansowane technologie. Według badań, AI może usprawnić administrację oraz w przyszłości zrewolucjonizować np. diagnostykę medyczną. Dwie drużyny w debacie oksfordzkiej zmierzą się z tym zagadnieniem, przedstawiając argumenty dla swoich stanowisk.
Zapraszamy na kolejną edycję KONGRESU RZECZNICY ZDROWIA 2025
RADA PROGRAMOWA
Radę programową Kongresu Rzecznicy Zdrowia tworzy grono wybitnych specjalistów reprezentujących medycynę, a także przedstawiciele świata nauki, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej.
Maria Libura
Ekspertka ds. systemu ochrony zdrowia
Kierowniczka Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przewodnicząca Zespołu Studiów Strategicznych przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, członkini zespołu ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
Maria Ochman
Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”
Socjolog, członkini Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, od 2002 roku przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, członkini Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy MZ oraz Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Tomasz Dybek
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, współprzewodniczący Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy MZ
Jacek Krajewski
Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
Lekarz rodzinny, prezes i współzałożyciel Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, prezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych Pracodawców, ekspert w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Krzysztof Giannopoulos
Prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów
Lekarz, hematolog, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek zarządu Polskiej Grupy Szpiczakowej.
Paweł Łangowski
Członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej. Członek zarządu Centrum Medycznego Damiana.
Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Koordynowanej Ochrony Zdrowia, Telemedycznej Grupy Roboczej, Polskiej Federacji Szpitali i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Ekspert ds. ochrony zdrowia w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z ramienia Pracodawców RP i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Mariola Łodzińska
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Członkini Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej przy MZ.
Marek Tomków
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Magister farmacji, specjalista farmacji aptecznej, ekspert i wykładowca w dziedzinie prawa farmaceutycznego.
Krzysztof Składowski
Kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
Radioterapeuta onkologiczny specjalizujący się w leczeniu nowotworów głowy i szyi, autor ok. 300 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach medycznych, jeden z najczęściej cytowanych polskich radioonkologów, członek polskich, europejskich i amerykańskich towarzystw naukowych oraz Międzynarodowej Agencji Atomowej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.
Marek Wójcik
Pełnomocnik ds. legislacyjnych zarządu Związku Miast Polskich
Samorządowiec od lat związany ekspercko z systemem ochrony zdrowia. Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W latach 2014-2015 wiceminister administracji i cyfryzacji, wcześniej w latach 2009-2011 doradca Ministra Zdrowia ds. restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej i przekształceń własnościowych.
Dagmara Samselska
Przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS
Z wykształcenia pedagog. Fundatorka i jednocześnie prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS. Działa na rzecz poprawy sytuacji pacjentów zmagających się z łuszczycą i ŁZS.
Irena Rej
Prezes Izby Gospodarczej "FARMACJA POLSKA"
Z wykształcenia psycholog, od blisko trzech dekad kieruje Izbą Gospodarczą „FARMACJA POLSKA”. Aktywnie działa na rzecz rozwoju branży farmaceutycznej w Polsce. W 2017 r. uhonorowana odznaką Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.
Krystyna Ptok
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych (od 2017 r.), Wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych, Przewodnicząca Branży Ochrony Zdrowia FZZ reprezentującej 10 organizacji związkowych działających w ochronie zdrowia. Działaczka związkowa na wszystkich szczeblach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Monika Pintal – Ślimak
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznego Śląskiej Akademii Medycznej. Uzyskała również tytuł Master od Business Administration w ochronie zdrowia. Do grudnia 2022 roku kierowała Medycznym Laboratorium Diagnostycznym w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach.
Stanisław Maćkowiak
Prezes Federacji Pacjentów Polskich
Prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN, członek ministerialnych zespołów roboczych m.in. zespołu ds. chorób rzadkich. Członek Rady Funduszu Medycznego.
Dorota Korycińska
Prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska "Alba Julia"
Z wykształcenia psycholog społeczny. Od kilkunastu lat angażuje się w działania na rzecz zmian systemowych w opiece medycznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi oraz chorymi onkologicznie. Zagorzała orędownicza edukacji zdrowotnej i profilaktyki.
Łukasz Jankowski
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Lekarz – samorządowiec, specjalista nefrologii. Absolwent podyplomowych studiów menedżerskich „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zawodowo związany z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie.
Rudolf Borusiewicz
Przewodniczący Rady Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
Ekspert z zakresu zarządzania w administracji publicznej. Propagator idei samorządu terytorialnego oraz dążenia do społeczno-gospodarczego rozwoju polskich powiatów. Długoletni Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, Przewodniczący Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, stały uczestnik prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
KONTAKT I WSPÓŁPRACA
Chcesz podjąć z nami współpracę przy Kongresie Rzecznicy Zdrowia 2025? Napisz do nas! kontakt@rzecznicyzdrowia.pl
Fundacja Rzecznicy Zdrowia to pozarządowa organizacja, której nadrzędnym celem jest wspieranie działań na rzecz zapewnienia właściwej dostępności i jakości usług w obszarze ochrony zdrowia. Za cel działalności stawiamy sobie budowanie świadomości społecznej, która pozwoli nam na rozwój kompetencji zdrowotnych społeczeństwa.
Naszym priorytetem jest inicjowanie i prowadzenie debaty publicznej w oparciu o rzetelne informacje i uwzględniającą możliwe szerokie grono interesariuszy. Liczymy, że podnoszone przez nas tematy będą angażować szerokie grono interesariuszy, dla których priorytetem jest efektywnie działający system ochrony zdrowia – służący pacjentom oraz jego pracownikom.
REJESTRACJA NA KONGRES RZECZNICY ZDROWIA 2024 (9-10 KWIETNIA)
REJESTRACJA NA KONGRES RZECZNICY ZDROWIA 2025 zostanie uruchomiona w lutym 2025
REJESTRACJA NA KONGRES RZECZNICY ZDROWIA 2024 ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA.
Jeżeli chcesz brać udział w naszym wydarzeniu, prosimy dołącz do nas online.
W każdym dniu KONGRESU RZ’24 na kanale YouTube.com Fundacji „Rzecznicy Zdrowia” odbędzie się transmisja paneli z sali głównej. Zapraszamy!
Uprzejmie informujemy, że prowadzimy osobną rejestrację dla przedstawicieli mediów – formularz jest dostępny w zakładce AKREDYTACJA DLA MEDIÓW
ZAMKNIĘCIE REJESTRACJI
7.04.2024 (NIEDZIELA), 18:00
Uprzejmie informujemy, że prowadzimy osobną rejestrację dla przedstawicieli mediów – formularz jest dostępny w zakładce AKREDYTACJA DLA MEDIÓW
PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH – KLAUZULE INFORMACYJNE
1. Administratorem danych osobowych zebranych w trakcie rejestracji jest FUNDACJA RZECZNICY ZDROWIA Bolesławicka 38/6, 03-352 Warszawa, KRS 0000952346, NIP 7011076022 do której należy system rejestracyjny i jest administratorem serwisu rzecznicyzdrowia.pl
2. Zebrane dane osobowe przetwarzane będą w celu:
a. rejestracji uczestnika na event KONGRES RZECZNIKÓW ZDROWIA 2024
b. weryfikacja tożsamości podczas wejścia na teren obiektów, w których odbywać się będzie event, wydruk i wydanie odpowiedniego identyfikatora
c. dodatkowa weryfikacja tożsamości podczas wejścia na wydarzenia lub do stref z ograniczonym dostępem
d. umożliwienie sprawdzenia listy uczestników i kontaktu z uczestnikami
e. marketing usług i komunikowanie się przez FUNDACJĘ RZECZNIKÓW ZDROWIA z uczestnikiem, w formie korespondencji pisemnej, elektronicznej lub z wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych (telefony, SMS-y)
f. udostępnienie danych partnerom i sponsorom eventu i Fundacji w celu umożliwienia im komunikowania się z uczestnikiem lub marketingu ich usług – w formie korespondencji pisemnej, elektronicznej lub z wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefony, SMS-y); dane odbiorców danych jw. będą na bieżąco publikowane i aktualizowane na odpowiednich stronach eventu lub w materiałach informacyjnych
g. prowadzenie statystyk, pomiarów jakości i skuteczności
h. obsługa reklamacji i zabezpieczenie roszczeń.
3. Przetwarzania danych polegające na zbieraniu, przechowywaniu i udostępnianiu danych z formularza rejestracyjnego jest niezbędne do wypełnienia ww. prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez ww. administratorów i odbiorców danych. W przypadku niektórych danych lub szczególnych rodzajów przetwarzania, których nie można uznać za niezbędne do wypełnienia ww. celów lub w przypadku celów, których nie można uznać za wystarczająco usprawiedliwione – wskazanych odrębnie przy odpowiedniej rubryce na dane lub w oświadczeniach zgody na końcu formularza rejestracyjnego – podstawą przetwarzania będzie także zgoda uczestnika.
4. Dane przetwarzane będą wyłącznie przez czas niezbędny do realizacji celów przetwarzania, nie dłużej jednak niż do momentu zgłoszenia odpowiedniego sprzeciwu wobec przetwarzania lub cofnięcia zgody na dane przetwarzanie.
5. Osoba rejestrująca się uprawniona jest do dostępu do swoich danych oraz do ich poprawiania. Osoba rejestrująca może w każdym czasie zażądać sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania swoich danych; przysługuje jej także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec danego przetwarzania oraz prawo do wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, na warunkach określonych we właściwych przepisach prawa.
6. Pełna informacja nt. polityki prywatności dla usług administratorów danych, w tym informacje nt. szczegółowych warunków przetwarzania danych osobowych zgodne z art. 13 i 14 RODO, znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI